Akrobatlar jahon shohsupasini zabt etish uchun ketishdi
10-13 mart kunlari Ozarbayjon poytaxtida sport akrobatikasi bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib o‘tadi. Terma jamoalarning eng yaxshi kompozitsiyalari g'oliblar uchun kurash olib boradi. O‘zbekistonni: aralash juftlik – Pak Anastasiya, Nosirov Ikromjon, erkak juftlik – Maxmudov Sharofiddin, Azizov Miraziz, erkak guruh – Xafizov Damir, Djumakulov Shahzod, Kamoliddinov Diyorbek, Suvonov Shohjaxonlar himoya qiladi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, endi jahon chempioni unvonlari akrobatikaning beshta toifasining har birida (erkaklar juftligi, ayollar juftligi, aralash juftlik, ayollar triosi va erkaklar guruhi) muvozanatli, dinamik va kombinatsiyalangan mashqlar uchun beriladi. Umumjamoa hisobida bu yil Bokuda 16 ta medallar jamlanmasi o'ynaladi.
Ushbu o'zgarish akrobatikaning rivojlanishidagi sakrashni anglatadi, bunda sportchilar so'nggi yillarda dasturning barcha turlarini namoyish etdilar va keyin birlashtirilgan mashqlarni faqat medallar bosqichida takrorladilar.
O‘zbekiston terma jamoasi voqea joyiga yetib borgan va sinovlarga hozirlik ko‘rmoqda. Sportchilarimizga omad tilab qolamiz.

Акробаты отправились покорять мировой пьедестал
10-13 марта в столице Азербайджана пройдёт чемпионат мира по спортивной акробатике. Лучшие составы национальных команд оспорят лавры победителя. Узбекистан представят: смешанная пара - Пак Анастасия, Носыров Икромжон, мужская пара - Махмудов Шарофиддин, Азизов Миразиз, мужская группа - Хафизов Дамир, Джумакулов Шахзод, Камолиддинов Диёрбек, Сувонов Шохжахон.
Согласно новым правилам титулы чемпиона мира теперь будут присуждаться за балансовые, динамические и комбинированные упражнения в каждой из пяти категорий акробатики (мужская пара, женская пара, смешанная пара, женское трио и мужская группа). С учетом командного зачета в этом году в Баку будет разыграно 16 комплектов медалей.
Это изменение представляет собой резкий скачок в развитии акробатики, в котором спортсмены в последние годы представляли все виды программы, а затем повторяли комбинированные упражнения только в медальном раунде.
Сборная Узбекистана уже прибыла на место события и готовится к опробованию. Желаем удачи нашим спортсменам.