O‘zbekiston Gimnastika Federatsiyasiga yangi Prezident saylandi
Bugun bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Gimnastika Federatsiyasining hisobot-saylov konferensiyasi muhim voqea bilan o‘tdi – yangi Prezident saylanishi. Federatsiyaga “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Umurzakov Shovkat Buranovich rahbarlik qildi.
Ta’kidlash joizki, Shovkat Buranovich rahbarligida “O‘zavtosanoat” AJ ko‘p yillardan buyon O'GFning bosh homiysi bo‘lib, O‘zbekistonda gimnastika rivojiga katta yordam berib kelmoqda. O'z nutqida avtomobilsozlik rahbari quyidagilarni ta'kidladi:
“Avvalo, Oʻzbekiston Gimnastika Federatsiyasining rahbari boʻlish orqali uning oilasiga kirishga bildirgan yuksak ishonchingiz uchun sizga minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz. Men uchun bu juda katta mas'uliyat. O‘zbekiston Gimnastika Federatsiyasi xalqaro maydonda katta obro‘-e’tibor qozondi. Bunga sportchilarimizning jahon miqyosidagi eng yirik musobalaridagi muvaffaqiyatlari yordam berdi, O'GF a’zolari Xalqaro Gimnastika Federatsiyasi va Osiyo gimnastika ittifoqi tomonidan o‘tkaziladigan xalqaro seminar va anjumanlarda ham faol ishtirok etmoqda. Bugun O'zbekiston gimnastikasi bu ajoyib ismlar va chexralar, o'z ishiga fidokorona - sportchilar, murabbiylar, shifokorlar va O'GFning barcha samimiy xodimlari.
O'GF faoliyati va O‘zbekistonda yirik forumlarning tashkil etilishi Xalqaro Gimnastika Federatsiyasi va Osiyo gimnastika ittifoqi tomonidan yuqori baholanmoqda. Bugungi kunga qadar O‘zbekiston Gimnastika Federatsiyasi dunyoning 162 ta milliy gimnastika federatsiyasining kuchli 10 taligidan joy olgan. Biroq, bugungi kunda biz bir qator hal etilmagan muammolarga duch kelmoqdamiz. Ularning orasida eng dolzarblarini ajratib ko'rsatishning iloji yo'q, chunki ularning barchasi butun bir ajralmas zanjirning alohida bo'g'inlari bo'lib, ularda mamlakatda gimnastika turlarini rivojlantirish va yuqori toifali sportchilarni tayyorlash uchun shart-sharoit yaratish ko'rsatilgan. Afsuski, federatsiyada va umuman gimnastikada so'nggi paytlarda boshdan kechirayotgan muammolarga yetarlicha e'tibor berilmagani, moliyalashtirishning deyarli to'liq etishmasligi bir qator istiqbolli, yuqori professional sportchilar va murabbiylarni sevimli ishlarini tark etishga majbur qildi. Ularning bir qismi foydali takliflarni olgach, xorijga ishlash uchun ketishdi. Biz buni yana takrorlanishiga yo'l qo'ymasligimiz kerak! Gimnastika Federatsiyasi Prezidentligiga nomzodimni taqdim etishdan avval Respublikada gimnastika turlarining rivojlanish tarixi va federatsiyaning o‘zi faoliyatini atroflicha o‘rganib chiqdim.  O‘zbek sportchilarni deyarli butun 20-yil davomida erishgan muvaffaqiyatlari meni hayratda qoldirdi.  O‘zbek gimnastikasining eski an’analarini qayta tiklash, uni jahondagi eng yaxshi sport an’analaridan biriga aylantirish, gimnastikani hamjihatlikda yangi sifat bosqichiga olib chiqishimiz kerak, deb o‘ylayman. O‘z navbatida, har bir maqsadimiz tezroq amalga oshishi uchun bor kuch-g‘ayratimni ishga solaman”.
Shuningdek, federatsiyaning yana bir qator lavozimlari tasdiqlandi. Shunday qilib, Mustaev Ruslan Bulatovich O‘zbekiston Gimnastika Federatsiyasining birinchi Vitse-prezidenti lavozimida o'z vazifasini davom ettiradi. O'GF bosh kotibi - Filippova Gyozal Baxodirovna. Direktor - Izrailbekova Galina Vyacheslavovna. Gimnastika turlari bo'yicha katta murabbiylar tasdiqlandi.
Kun tartibidan bugungi kunda federatsiya uchun dolzarb bo'lgan masalalar muhokama qilindi. O'GFni moliyalashtirish va xarajatlari yuzasidan bosh hisobchi Raisa Bulatovna Keldibayevaning hamda O'GF sport direktori Abduvaliev Timur Andreevichning hisoboti tinglandi. Federatsiya aʼzolari va murabbiylar oʻz fikr va takliflari bilan suhbatlashdilar.

Избран новый Президент Федерации Гимнастики Узбекистана
Знаковым событием ознаменована отчётно-выборная конференция Федерации гимнастики Узбекистана, состоявшаяся сегодня - избран её новый Президент. Возглавил федерацию председатель правления компании "Узавтосаноат" Умурзаков Шавкат Буранович.
Надо отметить, что под руководством Шавката Бурановича, АО "Узавтосаноат", на протяжении многих лет являясь главным спонсором ФГУ, оказывает весомую поддержку развитию гимнастики Узбекистана. В своей речи глава автопрома отметил:
"В первую очередь, позвольте поблагодарить вас за оказанное высокое доверие войти в семью Федерации Гимнастики Узбекистана став её руководителем. Для меня это действительно большая ответственность. Федерация Гимнастики Узбекистана достигла немалого авторитета на международной арене. Этому способствовали успехи наших спортсменов на крупнейших турнирах мирового уровня, также, члены ФГУ принимают активное участие в международных семинарах и конференциях, проводимых Международной Федерацией Гимнастики и Азиатским Гимнастическим Союзом. Сегодня гимнастика Узбекистана, это блистательные имена и лица, беззаветно преданные своему де¬лу — гимнасты, тренеры, врачи и весь дружный коллектив ФГУ.
Высоко оценивают деятельность ФГУ и организацию крупных форумов в Узбекистане Международная Федерация Гимнастики и Азиатский Гимнастический Союз. На сегодняшний день Федерация Гимнастики Узбекистана в 10-ке лучших из 162-х национальных гимнастических федераций мира.
Однако, на сегодняшний день перед нами стоит целый ряд нерешённых проблем. И выделить среди них наиболее актуальные не представляется возможным, т.к все они являются отдельными звеньями целой неразрывной цепи, от которой зависит развитие гимнастических дисциплин в стране и создание условий для подготовки высококлассных спортсменов.
К большому сожалению, недостаточное внимание к проблемам, которые испытывала в последнее время Федерация и в целом, гимнастика, практически полное отсутствие финансирования вынудило ряд перспективных, высокопрофессиональных спортсменов и тренеров оставить любимое дело. Некоторые из них, получив выгодные предложения, уехали работать за рубеж. Впредь мы не должны этого допустить!
Перед тем, как представить свою кандидатуру в качестве Президента Федерации Гимнастики, я подробно изучил историю развития гимнастических дисциплин в Республике и деятельность самой федерации. Меня глубоко поразили успехи узбекистанцев, на протяжении практически всего 20 столетия. И считаю задача номер один, это возродить былые традиции узбекской альма-матер гимнастики, сделать её одной из лучших в мире, сплотившись мы должны вывести гимнастику на новый качественный уровень. В свою очередь, я приложу все усилия, чтобы каждая нами поставленная цель в кратчайшие сроки была достигнута".
Также, были утверждены и ряд других должностей федерации. Так, свои обязанности на посту Первого вице-президента ФГУ продолжит Мустаев Руслан Булатович. Генеральный секретарь ФГУ - Филиппова Гёзал Баходировна. Директор - Израильбекова Галина Вячеславовна. Утверждены и старшие тренеры по видам гимнастики.
Повестка дня включила обсуждение вопросов, остро стоящих на сегодняшний день перед федерацией. Заслушан отчёт главного бухгалтера Кельдибаевой Раисы Булатовны, касаемо финансирования и расходов ФГУ, а также спортивного директора ФГУ Абдувалиева Тимура Андреевича. Мнениями и предложениями поделились члены федерации, тренеры.