Olimpiadadagi badiiy gimnastika natijalari bo'yicha o'zbekistonlik hakam
Tokioda bo'lib o'tgan Olimpiada o'yinlarida badiiy gimnastika bo'yicha individual turnirda ishlagan O'zbekistonlik hakam Taliya Abduramanova musobaqa natijalariga izoh berdi.
G'alabani isroillik Lina Ashram qo'lga kiritdi. Rossiyalik ayol Dina Averina bir necha bor hakamlarning bahosiga e'tiroz bildirgan, lekin yakunda u ikkinchi o'rinni egallagan. Rossiya Olimpiya qo'mitasi (ROC) FIGga tushuntirish so'radi.
- Ehtimol, men sizga ko'p yordam bera olmayman. Men o'z jamoamda ijro etilish texnikasini baholab, faqat hakam edim. Men rus qizlarini hakamlik qilishda xafa qilmadim. Lekin men asosiy sud tizimida sodir bo'lgan hamma narsani bilmayman. Rostini aytsam, menda bu qanday sodir bo'lgan va nima uchun degan savol bor.
Menga Olimpiadadan so'ng juda ko'p yoqimsiz va haqoratli xabarlar keldi. Men juda xafa bo'ldim, yana aytmoqchimanki, men hakam sifatida Dina va Arinani Olimpiadaning eng yaxshi gimnastikachilari deb baholadim.
Sizga shuni ayta olaman. O'ylaymanki, hech bir brigada hech qanday ma'lumot berishni xohlamaydi, chunki hamma Olimpiadadan keyin tahdidlar va turli xil salbiy xabarlar olgan ”, - dedi Abduramanova.

Узбекская судья о результатах художественной гимнастики на Олимпиаде
Судья из Узбекистана Талия Абдураманова, работавшая на личном турнире по художественной гимнастике на Олимпийских играх в Токио, прокомментировала результаты соревнований.
Победу одержала израильтянка Линой Ашрам. Россиянка Дина Аверина несколько раз подавала протест на судейские оценки, но в итоге заняла второе место. Олимпийский комитет России (ОКР) обратился в FIG за разъяснениями.
«Я, наверное, вам мало чем смогу помочь. Я была просто судьей в своей бригаде, оценивающей технику исполнения. И я российских девочек не обидела в судействе. А вот всего, что происходило в главном судейском корпусе, не знаю. Честно говоря, передо мной до сих пор стоит вопрос, как так получилось и почему.
Я тоже получила очень много неприятных и оскорбительных посланий после Олимпиады. Мне было очень обидно, я еще раз хочу сказать, что Дину и Арину в качестве судьи я оценила как лучших гимнасток Олимпиады.
Это все, что могу вам сказать. Думаю, никто из бригады не захочет давать какую-либо информацию, так как все получали угрозы и разные негативные послания после Олимпиады», – сказала Абдураманова.