Тошкент “Shining Star” номли FIG тасдиқлаган бадиий гимнастика бўйича халқаро турнирга мезбонлик қилади.
Жаҳон Кубоги босқичидан сўнг, Ўзбекистон пойтахти Тошкентда бадиий гимнастика оламида яна бир муҳим воқеа — “Shining Star” халқаро турнири бўлиб ўтади. Ушбу нуфузли мусобақалар Жаҳон гимнастикаси федерацияси (FIG) ҳомийлиги остида ташкил этилади, бу эса мусобақаларнинг юксак мақомга ва жаҳон майдонидаги аҳамиятга эга эканлигини тасдиқлайди.
Турнирни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга тегишли. Давлат раҳбарининг 2022 йил 23 декабрдаги қарорига асосан, “Shining Star” мусобақалари илк бор 2023 йилда ташкил этилган, 2024 йилда ҳам муваффақиятли ўтказилган ва 2025 йилдан бошлаб FIG расмий мақомини олган. Бу бадиий гимнастикани Ўзбекистонда ва халқаро майдонда ривожлантириш ва оммалаштиришда муҳим қадам бўлди.
Жорий йилда турнирда 11 мамлакатдан 59 нафар гимнастикачи иштирок этади: Тожикистон, Мўғулистон, Қозоғистон, Мадагаскар, АҚШ, Сурия, АИН (индивидуал нейтрал спортчилар), Сингапур, Туркия, Қирғизистон ва, албатта, Ўзбекистон.
Юртимизни турнирда икки таркибдан иборат терма жамоа тақдим этади:
1-жамоа
Индивидуал машқлар: Виктория Никифорова, София Усова
Гуруҳ машқлари: Алана Ҳафизова, Милана Сафина, Кристина Шин, Жасмин Яхлакова, Ёсина Жураева, Замира Хвальчева
2-жамоа
Индивидуал машқлар: Лейсан Кузменко, Сабина Қағирова, Ясмина Алимардонова, Сабрина Зариббоева
Гуруҳ машқлари: Елизавета Конева, Малика Турахўжаева, София Тютина, Саодат Жанибекова, Наргиза Аҳмадова, Амина Янгаева
Турнир низомига кўра, ҳар бир мамлакатдан энг яхши натижа кўрсатган жамоа умумий ҳисобга киритилади. Спортчилар жамоавий ҳисоб, гуруҳлик кўп кураш, ҳамда индивидуал ва гуруҳлик машқларнинг алоҳида турлари бўйича медаллар учун кураш олиб борадилар.
Эътиборга лойиқ жиҳат шундаки, FIG қоидаларига мувофиқ, ҳар бир дастур турида пьедесталга фақат битта спортчи чиқиши мумкин. Бироқ, мезбон мамлакат сифатида Ўзбекистонга индивидуал машқлар бўйича икки нафар гимнастикачини совриндорлар қаторидан кўриш ҳуқуқи берилган.
“Shining Star” турнири нафақат Ўзбекистоннинг бадиий гимнастика соҳасидаги нуфузини оширади, балки тажриба алмашиш, халқаро спорт ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва ёш истеъдодларни қўллаб-қувватлаш учун ажойиб майдон бўлиб хизмат қилади.

Ташкент примет международный FIG-турнир по художественной гимнастике «Shining Star»
Вслед за этапом Кубка мира, в столице Узбекистана - Ташкенте состоится ещё одно значимое событие в мире художественной гимнастики — международный турнир «Shining Star» среди юниоров. Эти престижные соревнования пройдут под эгидой Международной федерации гимнастики (FIG), что подтверждает их высокий статус и значение на мировой арене.
Инициатором проведения турнира выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Согласно Постановлению главы государства от 23 декабря 2022 года, соревнования «Shining Star» были впервые организованы в 2023 году, успешно прошли и в 2024-м, а с 2025 года получили официальный FIG-статус. Это стало важным шагом в развитии и популяризации художественной гимнастики в Узбекистане и на международной арене.
В нынешнем году участие в турнире примут 59 гимнасток из 11 стран: Таджикистана, Монголии, Казахстана, Мадагаскара, США, Сирии, представителей АИН (индивидуальные нейтральные спортсмены), Сингапура, Турции, Кыргызстана и, конечно, Узбекистана.
Нашу республику на турнире представят два состава сборной команды.
Команда №1: Индивидуальные упражнения: Виктория Никифорова, София Усова.
Групповые упражнения: Алана Хафизова, Милана Сафина, Кристина Шин, Жасмин Яхлакова, Ёсина Джураева, Замира Хвальчева
Команда №2: Индивидуальные упражнения: Лейсан Кузменко, Сабина Кагирова, Ясмина Алимарданова, Сабрина Зариббоева.
Групповые упражнения: Елизавета Конева, Малика Тураходжаева, София Тютина, Саодат Джанибекова, Наргиза Ахмадова, Амина Янгаева
Согласно регламенту турнира, в общий зачёт пойдёт лучший результат одной из представленных команд от страны. Спортсменки поборются за медали в командном первенстве, групповом многоборье, а также в отдельных видах как в индивидуальных, так и в групповых упражнениях.
Важно отметить, что согласно правилам FIG, на пьедестал в каждом виде программы может подняться только одна представительница от страны. Исключение сделано лишь для команды-хозяйки: Узбекистан, благодаря особому статусу, имеет право претендовать на два призовых места в индивидуальных дисциплинах.
Турнир «Shining Star» не только поднимает престиж Узбекистана в мире художественной гимнастики, но и служит отличной площадкой для обмена опытом, укрепления международного спортивного сотрудничества и поддержки молодых талантов.