Varna shahrida gimnastikachilarimiz musobaqani boshladi
Bolgariyaning Varna shahri sport gimnastikasi bo'yicha birinchi JAHON CHALLENGE CUP seriyasi ishtirokchilarini yana kutib oladi. Bu yil jahon miqyosida 28 davlat vakillari, jumladan, Olimpiya o‘yinlari ishtirokchilari va sovrindorlari, jahon, Yevropa va Osiyo chempionatlari sovrindorlari bo‘lgan eng kuchli sportchilardir. O‘zbekiston sharafini himoya qilayotgan gimnastikachilar orasida o‘tgan yilgi ushbu turnir “oltin”i sohibi Dildora Oripova ham bor. Shuningdek, terma jamoamizdan Gulnaz Jumabekova, Abdulaziz Mirvaliev va O'tkirbek Jo'raevlar ham bor edi. Murabbiylar - Elvira Rakova va Xusniddin Abdusamatov. Hakamlar hay’ati tarkibiga Ravshanbek Mirzaev va Oksana Kiosya kirdi. Bugun saralashning birinchi kunida Gulnaz ayollar tayanib sakrashda, Dildora esa notekis barlarda chiqish qiladi. Erkaklar o‘rtasida O‘tkirbek pol mashqlari va “ot-maxi” apparatida, Abdulaziz esa halqalarda o‘z mahoratini namoyish etadi.
Xo'sh, sportchilarimiz Varna shahrida bo'lib o'tayotgan joriy Jahon Chaqiruv Kubogi finaliga chiqish uchun kurashayotgan bir paytda, keling, 2021 yilgi turnir natijalarini eslaylik. O‘tgan yili O‘zbekistonni 8 nafar gimnastikachi himoya qilgan edi. Kubok g'olibi, yuqorida aytib o'tganimizdek, Dildora Oripova bo'ldi. Ushbu darajadagi musobaqaning debyutanti pol mashqlari bo'yicha chempion bo'ldi. Badiiy gimnastika afsonasi Oksana Chusovitina tayanib sakrashda shohsupaning uchinchi pog‘onasiga ko‘tarildi. Anastasiya Miroshnichenko ham ushbu ko‘rinishda yuqori natija ko‘rsatib, 4-o‘rinni egalladi. Endi Nastya jarohatdan keyin intensiv davolanishni davom ettirmoqda. Yana bir bronza medali Abdulla Azimovga ot ustida mashq bajarish bo‘yicha topshirildi.
Xo'sh, keling, qanday bo'lganini, gimnastikachilarimiz Varnaga qanday tayyorgarlik ko'rganini va gimnastikachilarimiz 2021 yilda Bolgariya platformasida qanday chiqish qilganini eslaylik.

Наши гимнасты приступили к соревнованиям в Варне
Болгарский город Варна вновь встречает участников первого из серии WORLD CHALLENGE CUP по спортивной гимнастике. В этом году на мировой площадке выступят представители 28 стран, это сильнейшие спортсмены, среди которых участники и призёры Олимпийских игр, победители чемпионатов мира, Европы и Азии. Среди гимнастов представляющих Узбекистан обладательница "золота" данного турнира прошлого года Дильдора Арипова. Также в состав нашей национальной сборной вошли Гульназ Джумабекова, Абдулазиз Мирвалиев и Уткирбек Джураев. Тренеры - Эльвира Ракова и Хусниддин Абдусаматов. В состав судейской коллегии вошли Равшанбек Мирзаев и Оксана Киося. Сегодня, в первый день квалификации в опорном прыжке среди женщин выступит Гульназ, а на разновысоких брусьях - Дильдора. У мужчин, в вольных упражнениях и на снаряде "конь-махи" своё мастерство продемонстрирует Уткирбек, а на кольцах Абдулазиз.
Ну и пока наши спортсмены борются за выход в финал нынешнего мирового Кубка Вызова в Варне, вспомним результаты турнира 2021 года. В прошлом году Узбекистан представили 8 гимнастов. Триумфатором Кубка стала, как мы уже отметили, Дильдора Арипова. Дебютантка соревнований такого уровня стала чемпионкой в вольных упражнениях. Легенда спортивной гимнастики Оксана Чусовитина поднялась на третью ступень пьедестала в опорном прыжке. Высокий результат в этом виде показала и Анастасия Мирошниченко заняв 4 место. Сейчас Настя продолжает интенсивное лечение после полученной травмы. Ещё одна бронзовая награда вручена Абдулле Азимову в упражнениях на коне.
Ну а теперь, давайте вспомним, как это было, как готовились к Варне и выступали наши гимнасты на болгарском помосте в 2021 году.