Dohada gimnastika bo'yicha Jahon kubogi bosqichi boshlandi
Bugungi kunda Qatar poytaxti Dohada fiz homiyligida o'tkaziladigan xalqaro musobaqalar qatoriga kiruvchi sport gimnastikasi bo'yicha Jahon Kubogi bosqichi boshlanadi. Turnirning dasturida gimnastikachilarning alohida qobiqlarda chiqishlari: erkin mashqlar, ot, halqalar, qo'llab-quvvatlovchi sakrash, erkaklar uchun parallel chiziqlar va chiziqlar, erkin mashqlar, turli xil barlar, jurnallar va ayollar uchun mos yozuvlar. Jahon Kubogining ushbu bosqichiga 30 mamlakatlarining eng yaxshi gimnastikachilarini e'lon qildi.
Ushbu musobaqada O'zbekiston milliy terma jamoasi a'zolari, jumladan, Olimpiya o'yinlari ishtirokchilari Oksana Chusovitina va Rasuljon Abdurahimov ham ishtirok etish uchun muntazam ravishda tayyorgarlik ko'rdilar. Aytgancha, Oksana bugungi kunda qo'llab-quvvatlovchi sakrashda malakali bo'lishi kerak. Shu bilan birga, Gulnaz Jumabekova ham erkin mashqlar dasturi va jurnalda e'lon qilinadi. Musobaqaning 2 mart kuni Abdulla Azimov - kon-mahi va Habibullo Ergashev - kon-mahi, Rings musobaqalarga chiqadi. Ertaga boshqa shakllarda malaka. Rasuljon Abdurahimov-parallel barlar, O'tkirbek Jo'rayev - parallel barlar va chorrahalar, Habibullo Ergashev - perekladina. Qatar terma jamoasining murabbiylar tarkibi Ravshan Mirzayev, Yevgeniy Galkin, Andrey Nilov. Jahon kubogi bosqichining hakamlar hay'atiga Otabek Masharipov va Oksana Kyosya kirdi.

В Дохе стартовал этап Кубка мира по спортивной гимнастике
Сегодня в столице Катара Дохе стартует этап Кубка мира по спортивной гимнастике, входящего в серию международных соревнований, проводимых под эгидой ФИЖ. Программа турнира включает выступление гимнастов на отдельных снарядах: вольные упражнения, конь, кольца, опорный прыжок, параллельные брусья и перекладина у мужчин, и вольные упражнения, разновысокие брусья, бревно и опорный прыжок у женщин. На данный этап Кубка мира заявило своих лучших гимнастов 30 стран.
К участию в данном старте планомерно готовились и члены национальной команды Узбекистана, в том числе участники Олимпийских игр Оксана Чусовитина и Расулжон Абдурахимов. Кстати, Оксане уже сегодня предстоит пройти квалификацию в опорном прыжке. На этом же снаряде выступит и Гульназ Джумабекова, которая, также, заявлена в программу вольных упражнений и на бревне. На соревновательный помост 2 марта выйдут Абдулла Азимов - конь-махи и Хабибулло Эргашев - конь-махи, кольца. Завтра квалификация в остальных видах. Расулжон Абдурахимов - параллельные брусья, Уткирбек Джураев - параллельные брусья и перекладина, Хабибулло Эргашев - перекладина. Тренерский состав сборной в Катаре представляют Равшан Мирзаев, Евгений Галкин, Андрей Нилов. В судейскую коллегию этапа Кубка мира вошли Отабек Машарипов и Оксана Киося.